Pórszombat község

MENÜ

Ha észrevételetek és kérdésetek van itt feltehetitek Nyelvöltés

Vendégkönyv

Kép újratöltsée
  • Mónika Volfram (encivirag@freemail.hu)
    2012-12-27 17:31:18
    Valamikor régen készítettem ezt az oldalt Pórszombatról. Sok dolgot össze gyűjtöttem,ha tetszik használjátok bátran a képeket és a szövegeket is! http://porszombat.mindenkilapja.hu/#/html/23674160/render/fooldal
  • Mónika Volfram (encivirag@freemail.hu)
    2012-12-27 16:56:28
    Jánossy Andor-díjas az örökségvédő erdész. 2011. Idén Kovács Gyula pórszombati erdész, örökségvédő gyümölcstermesztő kapta a Jánossy Andor-díjat. A kitüntetést Újfehértón, a „Génbankok szerepe a gyümölcstermesztés fejlesztésében” című szakmai tanácskozáson vehette át a díjazott. Az Öko-forrás Közhasznú Alapítvány Kuratóriuma a biodiverzitás megőrzéséért végzett kiemelkedő tevékenység elismerésére alapított díjat 2008-ban, Jánossy Andor születésének 100. évfordulóján. A névadó az Országos Agrobotanikai Intézet (ma Növényi Diverzitás Központ) alapító igazgatója volt. Kovács Gyula 1962-ben született és a Pórszombathoz közeli medesi szőlőhegyen hozott létre őshonos magyar fajtákat felvonultató, egyedülálló gyümölcsültetvényt. Édesapja révén már kisgyerekként megismerte a Göcsej, Őrség, Hetés vidékeit és ez mély nyomokat hagyott benne. Innen az indíték, az akarat, hogy az őseink által teremtett értékekből minél többet megmentsen az utókornak. Ezt szolgálja például a hagyományok megőrzését és felelevenítését szolgáló Medesi-kör is, mely különböző rendezvényekkel, programokkal segíti elő önként vállalt feladatát. Ezért a tevékenységéért a megyei közgyűlés a „Zala megye kistelepüléseiért és hagyományaiért” díjat is átvehette 2009-ben. A múlt értékeinek megmentésén ékes bizonyítéka az a hatalmas gyűjteménye, amelyet a tájegység jellegzetes, mára szinte kihalt, elfeledett gyümölcsfáiból állított össze kitartó munkával. A faluja melletti Medes-hegyen fekvő birtokán ma már több mint ezer régi gyümölcsfajtával küzd a feledés ellen. Kezdetben még csak a környékről gyűjtötte az oltóvesszőket, de erőfeszítésének híre ment a Kárpát-medencében és ennek köszönhetően a határokon túlról is kap oltóvesszőket. 
 Elkötelezettségét tanúsítja az is, hogy a göcseji, az őrségi és a hetési lokálpatrióta közösségeknek felajánlotta, hogy akik településükön, vagy éppen a szőlőhegyen összegyűjtik a régi fajták oltóvesszőit, azoknak ezekről oltványokat készít és ezekkel megajándékozza a közösséget, ha cserébe ők ezekről a régi fajtákról mindent lejegyeznek és vállalják, hogy közterületen elültetik és gondozzák őket. A kezdeményezés sikeres, egymást követik a jelentkezők, s egyre több településen létesítenek ilyen múltat őrző közösségi kerteket.
  • Mónika Volfram (encivirag@freemail.hu)
    2012-12-27 16:39:06
    Szia! Nagyon jó az oldal, gratulálok hozzá! Én szeretnék még több fényképet látni, ha lehet! Itt van még néhány ötlet: Pórszombaton született híres emberek Halápy János (Pórszombat, 1883. február .4 – Budapest, 1960. február 13.) és Halápy Ede (Pórszombat, 1891. november 22. – Budapest, 1962. február 3.) Halápy János festő Pórszombaton született 1883. február 4-én. Édesapja Halápy János a község tanítója volt. Művészi hajlama korán megmutatkozott, 1910-ben rajztanára párizsi nemzetközi kiállításra küldte rajzait, ahol aranyéremmel jutalmazták. Festői tanulmányait az I. világháború félbeszakította. Első festményeit 1923-ban állította ki Budapesten. Az 1924-ben megalakult KÚT-nak alapító tagja volt. 1925-28 között több ízben hosszabb időt töltött Párizsban. Hazatérve a kubisztikus hatásoktól az impresszionisztikus felfogáshoz kanyarodott vissza. Halápy János neve elválaszthatatlan a Balaton festészetétől, a XX. századi magyar művészettörténetben a „Balaton festője” megtisztelő jelzőt érdemelte ki. Több képét őrzi a MNG és a keszthelyi Balaton Múzeum. Halápy Ede festő, grafikus Pórszombaton született 1891. november 22-én. Halápy János testvére. Az Iparművészeti Főiskolán Kriesch Aladár mellett tanult, s akvarell tájképeket állított ki a Nemzeti Szalonban és a Műcsarnokban, amelyekkel több vízfestmény-díjat nyert. Akvarelljeivel szerepelt a Velencei Biennálén is. Plakátokat is készített (1935. évi Főiskolai Világbajnokság) és több kultúrház (Szolnok), templomok (Törökszentmiklós) dekoratív freskóit festette. A magyar művészettörténet Pórszombaton született kiemelkedő egyéniségei, művészei emlékét az óvoda falán 1996-ban elhelyezett emléktábla őrzi.

Hírek

  • Próba
    2012-12-12 17:38:12

    Sziasztok.

    Ez az oldal még csak egy próba. Várom az ötleteket mivel lehetne még bővíteni.

    Ezt megtehetitek a Vendégkönyv menü alatt jelezzétek felém.

    Üdv.: Bertalics András

Szavazás

Tetszik az oldal?
Igen
Nem
Van még rajta módosítani való
Asztali nézet